Bolesti břicha v těhotenství
Bolesti břicha v těhotenství jsou samostatnou kapitolou. Mohou být způsobeny stejnými příčinami jako u jiných lidí (nemoci, infekce apod.), ale může jít i o komplikace s vyvíjejícím se plodem, hrozícím potratem, či předčasným porodem. Proto je u gravidních žen zapotřebí nejen pravidelná kontrola v gynekologických poradnách, ale i včasná diagnostika a léčba jakýchkoliv bolestí a zdravotních problémů.
Jakékoli bolesti břicha kromě krátkodobých potíží při stolici vyžadují lékařské vyšetření. Mohou být totiž příznakem nejrůznějších gynekologických i negynekologických komplikací. Pravidelně se opakující bolest nebo tlak v podbřišku, stejně jako bolest v zádech bývá signálem ohrožení těhotenství.
Bolest břicha v těhotenství má různé příčiny a může signalizovat:
- různé fáze potratu
- mimoděložní těhotenství
- předčasné odloučení uloženého lůžka
- počínající porod
- bolesti pánve, nebo různé bolesti neporodnického původu…
Mimoděložní těhotenství
Normální a zdravé těhotenství začíná oplozením vajíčka spermií a jeho uhnízděním v dutině děložní, kde se plod dále vyvíjí. Bohužel až u 1 % ze všech těhotenství, vajíčko do dělohy nedoputuje a uhnízdí se jinde než v děloze. Mimoděložní těhotenství může být velmi závažný, až život ohrožující stav a je velmi důležité ho včas rozpoznat.
U mimoděložního těhotenství se plodové vejce při zanořování chová agresivně a může tak dojít ke krvácení a ohrožení života matky. Krvácení může být pozvolné s pobolíváním podbřišku nebo vzniká náhle s prudkou bolestivostí. Velmi vážný stav vzniká při prasknutí mimoděložního těhotenství. Krvácení bývá z velké části do dutiny břišní, ale žena zpravidla lehce krvácí i navenek z rodidel. Obvykle se to projeví náhlým poklesem tlaku, omdlením.
Diagnóza je stanovena na základě anamnézy, příznaků, objektivního, ultrazvukového vyšetření a vyšetření hormonálních hladin. Při podezření na mimoděložní těhotenství se provádí diagnostická laparoskopie. Výkon se řídí nálezem v břišní dutině (odstranění zničeného vejcovodu apod.)
Hrozící potrat
U hrozícího potratu mluvíme o částečném odloučení plodového vejce, kdy ale plod zůstává vitální (tj. živý).Velice často vzniká krevní výron (hematom) pod placentou. Bývá doprovázen slabým krvácením nebo špiněním a někdy i pobolíváním podbřišku. Nedochází ale ke zkracování a otevírání čípku děložního.
Vždy je nutnánávštěva lékaře, který přesně určí závažnost stavu a navrhne léčbu. Základem léčby je klidový režim a to buď doma či v nemocnici. Dále se podávají hormonální přípravky k podpoře časného těhotenství, popř. léky zpevňující drobné cévy.Nutnost hospitalizace se řídí rozsahem krevního výronu, závažností anamnézy pacientky (opakované potraty apod.). Délka pobytu v nemocnici se odvíjí podle závažnosti vstupního nálezu.
Potrat
- Počínající potrat. U počínajícího potratu už je odloučení plodového vejce tak rozsáhlé, že už nelze nijak ovlivnit. Je provázen zkracováním o otevíráním hrdla děložního, silnými bolestmi v podbřišku s krvácením, samovolně přechází do potratu probíhajícího.
- Probíhající potrat. O probíhajícím potratu se hovoří tehdy, když je plodové vejce vypuzeno z dělohy v celku (úplný potrat). Když je vypuzena jen část plodu jedná se o potrat neúplný. Většinou se však jedná o druhou variantu. V tomto případě zůstávají části plodového vejce v děloze a představují riziko prodlouženého a silného krvácení či zánětu v oblasti dělohy.Za této situace je nutné provést vyčištění dutiny děložní kyretáží v celkové narkóze.Výkon trvá asi 20 minut, hospitalizace je většinou jednodenní. Bolesti v případě probíhajícího potratu jsou přítomné vždy a bývají výrazné ( lokalizují se v podbřišku).
- Zamlklý potrat. Zamlklý potrat je velmi specifický. Po určité době těhotenství a vývoji plodu, dochází k jeho zástavě a odumírá. Za této situace nemá těhotná většinou žádné potíže, ty přicházejí až po několikatýdenní době, kdy se organizmus začne snažit o oddělení a vypuzení obsahu dělohy. Dochází tak opět ke krvácení (tmavá krev) a bolestem.
Předčasné odloučení uloženého lůžka
Dochází k narušení cév mezi placentou a stěnou děložní, následně k tvorbě krevního výronu a k funkčnímu omezení části placenty. Předčasné odloučení placenty může být doprovázeno silným krvácením (jasná krev) a velmi silnou neustupující bolestí dělohy, jejíž svalovina se prudce stáhne. V některých případech ale nemusí ke krvácení zevně dojít (např. při utlačení hematomu hlavičkou plodu ).
V tomto případě je nutné okamžitě vyhledat nejbližší porodnici z důvodu ohrožení života plodu i matky.Diagnostika je založena na objektivním vyšetření doplněném ultrazvukem. Jedná-li se o předčasné odloučení placenty je nutno těhotenství neprodleně ukončit císařským řezem.
Bolesti neporodnického původu
Nejčastěji se jedná o chirurgická onemocnění typu zánětu přívěsku slepého střeva (apendixu), zauzlení střev, zánětu žlučníku nebo slinivky břišní. Častým onemocněním v těhotenství jsou také záněty močového ústrojí, k nimž má každá žena v graviditě větší sklony. Každopádně je důležité bolesti břicha nepodceňovat, diagnostika těchto onemocnění v těhotenství je složitější (zejména v případě zánětu apendixu).
Bolesti pánve
Nejčastějším projevem je bolestivost pánevní spony, zejména při vstávání z postele a pohybu Projevuje se typickou „kachní" chůzí. Pokud jsou potíže výrazné, dají se částečně ovlivnit kalciovými preparáty, popř. speciálními bandážemi nebo analgetiky.
TIP : pravidelný a naplňující sexuální život je důležitý jako prevence nejen proti bolestem břicha. Nemá-li partner chuť na intimní hrátky, zkuste osvědčená afrodiziaka pro žhavý sex jako Viamax.
Shrnutí
Do určité míry můžeme považovat bolesti břicha v těhotenství za normální a je tomu tak u většiny žen. Nadlimitní četnost bolestí břicha je však stav, který lékař musí považovat za známku hrozícího předčasného porodu. Přesto, po vyloučení bezprostředního rizika, není obvykle nutný speciální léčebný režim, je důležité však těhotnou sledovat a častěji si ji zvát do poradny.